تحلیل 20 روزه

اکتبر 1, 2008

تحولات 20 روز اخیر برای راقم اين سطور حاوی تجربيات باارزشي در شناخت مخاطبان وبلاگش بوده است. نكاتي كه در زير مطرح مي‌گردد ادعاي حقيقت محض بودن را ندارد و به دنبال دسته‌بندي مطلق از جمیع خوانندگان اين وبلاگ نيست. بيشتر برداشتهايي است شخصي از تحولات اخير كه مي‌تواند كمك بسيار باارزشي باشد براي ادامه حيات اين وبلاگ و چگونگي مديريت ان :

شايد اكنون بتوانم عمده خوانندگان پيگير و دائمی اين وبلاگ را به دو دسته اصلي و مهم تقسيم‌بندي كنم:

الف- آنها كه نويسنده‌ اين وبلاگ را در سرويسهاي وب دويي ديگر نيز دنبال مي‌كنند . سايتهايي مثل فيس‌بوك، توييتر و… و بخصوص فرندفيد

ب- كسانی كه صرفا مطالب همين وبلاگ را دنبال مي‌كنند.

بسته به اين كه مخاطب فرضي در كدام يك از دو دسته بالا قرار داشته باشد، فيدبك وي نسبت به تحولات وبلاگ و رفتارهاي نويسنده ان متفاوت است. كساني كه در دسته الف قرار مي‌گيرند الزاما تمامي رفتار و سكنات نويسنده را تاييد نمي‌كنند اما ديد چندبعدي‌تري نسبت به شخصي دارند كه پشت وبلاگ پنهان شده است. آنها معمولا صبوري بيشتري در برابر تحولات دارند و حتي اشتباهات بلاگر را ممكن است به ديده اغماض بنگرند. ممكن است اختلافات فكري فراواني نيز در جزييات با بلاگر داشته باشند اما همدلي بيشتري نشان مي‌دهند و در برابر تحولات و تغييرات انعطاف بيشتري دارند. اين شايد مهمترين تاثير سرويسهايي مثل فيس بوك، توييتر، لست اف ام،… و فرندفيد بر روی مخاطبان شما خواهد بود: ايجاد نوعي صبوري، شناخت چند وجهي از كاراكتر بلاگر و همراهي و همدلي بيشتر با شما.

در مقابل كساني كه در دسته ب قرار دارند تنها با يك بعد شما ارتباط برقرار كرده‌اند. براي انها كمتر مهم است كه شخصيت شما چقدر لايه لايه است. آنها تمايل دارند تنها با همان لايه مشخص از شما ارتباط برقرار كنند و انگيزه لازم يا حوصله كافي يا وقت مناسب را براي ارتباطات بيشتر ندارند. در برابر تحولات انعطاف كمتري دارند و خطاها را با سرعت بيشتر و دقيقتر رصد مي‌كنند. معمولا تحسین از شما را در دل خود نگه مي‌دارند و انتقادها را سريعتر گزارش مي‌كنند. صبوري كمتر آنها در برابر اشتباهات شما به دليل خرده‌گيري آنها نيست بلكه ناخودآگاه ديدگاه آنها نسبت به شما از حالت شخصي خارج شده است و تبديل به يك ارتباط تخصصي و حرفه‌اي شده (خواه آی‌تی‌نويس باشيد خواه اقتصادي و حتي روزانه‌نويس و …). طبعا گرايشات غيرتخصصي را برنمي‌تابند و يا در بهترين حالت تمايل دارند شما آن را كاملا از مسير كنوني خود منفك كنيد. انها را سركوب كنيد؛ مخفي كنید يا در جايي ديگر ارائه نماييد.

شخصا براي هر دو دسته احترام قائلم. هركدام از آنها كمك مفيدي هستند در ارتقاء شخصيت مجازي بلاگر. اما وقتي بحث صميميت باشد نسبت به گروه الف احساس صميميت بيشتري خواهم داشت. طبعا كساني كه هم احترام مرا به خود جلب كرده‌اند و هم در دلم ايجاد صميميت نموده‌اند در اولويت قرار دارند.اگر ارتباطم با گروه ب عقلاني است، ارتباط با گروه الف را مي‌توان عقلاني+عاطفي دانست. فراموش نكنيم كه اين وبلاگ داعيه حرفه‌اي بودن در حد وبلاگ‌هاي معتبر و شناخته شده وب جهاني را هرگز نداشته وندارد. در نتيجه پارامترهايش را صرفا از انها الگوبرداري نمي‌كند و هميشه بخاطر دارد كه پس پشت اين وبلاگ يك انسان نشسته و نه يك تيم حرفه‌اي. گاه نياز دارد كه بگويد هنوز تبديل به روبات نوشتاري نشده است.

تغيير فرمت نوشتن اين وبلاگ از حدود يك هفته قبل آغاز شد. علل آن نيز بسيار متعدد بود. كساني كه مدت زيادی با اين وبلاگ و نويسنده ان همراه بودند احتمالا حدسهاي درست فراوانی را در اين مدت در ذهن خود بالا و پايين كرده‌اند. به شعور انها احترام مي‌گذارم و سخني در اين مورد نمي‌گويم. براي كساني كه تمايل به بررسي بيشتر دارند توصيه مي‌كنم به خطوط سياه شده در اين وبلاگ و بخصوص به حرفهاي گفته نشده بسيار در متن سفيد لابلاي خطوط رجوع كنند.

تغيير فرمت نوشتن در اين وبلاگ براي من همانند عوض كردن پوسته وبلاگ در وردپرس.كام بوده است. با رفتن به صفحه مربوطه و كليك بر روی activate this theme مي‌توانيد يك پوسته جديد را براي وبلاگ خودتان فعال كنيد. استفاده از يك پوسته بستگي به عوامل بسياري دارد كه سليقه خوانندگان همانند نويسنده وبلاگ، در ان نقش دارد. اما تصميم نهايي با نويسنده است. اگر او امروز پوسته را به حالت قبلي خود برمي‌گرداند، خواننده فهيم به خوبي درك خواهد كرد كه اين انتخاب هر روز و هرلحظه براي نويسنده محفوظ است كه دوباره دست به تغيير بزند.گاه اين تغيير اندك است و گاه بنيادی.

برمی‌گردم.

Advertisements

22 Responses to “تحلیل 20 روزه”


 1. یا خدا ! این مزیدی خود خود شیطونه !


 2. این تغییرات را مشتاقانه دنبال می کنیم رفیق. خیر باشه.


 3. آقای مزیدی منتظر مطالبت از هم نوع هستیم

 4. سروش Says:

  من فقط از طریق وبلاگ نوشته هاتون رو پیگیری میکنم اما با لایه های دیگر شخصیت دکتر مزیدی مشکلی پیدا نکردم و بسیار هم از تغییر روند اخیر لذت بردم. شاید یه نقیض برای فرضیه ی شما باشم

 5. سولوژن Says:

  دکتر جان!

  به عنوان کس‌ای که بیش‌تر در دسته‌ی (ب) قرار دارد (جز بخش توییتر) لازم است بگویم که دلیل انتخاب من برای خواندن این بلاگ مثل بیش‌تر بلاگ‌های دیگر (و نه همه‌ی آن‌ها) این نیست که در ابتدا می‌خواستم با ابعاد مختلف شخصیتی‌ی شما آشنا شوم،‌ بلکه می‌خواستم از یک جنبه‌ی وجودی‌ی شما -که شاید با مسامحه بتوان به آن ITنویسی نامید- بهره‌مند بشوم.
  در این مدت طبیعتا دوستی‌هایی -هر چند کم‌عمق- شکل می‌گیرد. میزان عمق این دوستی‌ها بستگی به مدت و عرض رابطه‌های ما با هم دارد. اگر من فقط یک هفته وبلاگ‌تان را خوانده بودم، عمق دوستی تفاوت داشت با حالا که شاید چندین ماه بشود. و از طرف دیگر مثلا همان دو سه ای‌میل‌ای که با هم تبادل کردیم هم کمی در ایجاد عمق بیش‌تر موثر بوده است. و باز هم قابل تصور است که شخص‌ای که هم خواننده‌ی بلاگ شماست و هم در فرندفید با شما تعامل دارد رابطه‌ی نزدیک‌تر و عمیق‌تری داشته باشد.

 6. ... Says:

  دکتر مزیدی عزیز
  من فقط وبلاگ شما را از طریق ریدر می خواندم. تغییر ناگهانی سبک نگارش شما آنقدر جالب و مدرن بود که گاهی فکر می کردم شاید از آن بتوان بهره برداری های تاثیر گذارتری در حوزه های مختلف ای تی و نیز وبلاگستان فارسی هم داشت.مهمترین و زیبا ترین اثر این تغییر ناگهانی این بود که من خواننده پر و پا قرص، از این تصور مدام خارج شوم که خواننده یک مجله خبری یا وب سایت اطلاع رسانی هستم.

  آنچه «وبلاگ» را از «وب سایت»، در معنای عام، متفاوت می کند، از نظر من، روح و شخصیت نگارنده است که در سانت سانت وبلاگ از هدر گرفته تا فوتر، قابل لممس و تامل است.

  از سوی دیگر فضای بسیار دل انگیز و امید دهنده ای که بواسطه حضور مستمر شما در فرندفید حاکم شده است، من خواننده را مشتاق میکرد که به لایه های غیر «ای تی» وبلاگ نویس محبوبم هم دسترسی پیدا کنم و تصورم را از دکتر مزیدی واقعی تر سازم. تغییرات اخیر انقدر به کامم شیرین امد که امروز خوشحال نشدم وقتی تفسیر شما را از تحول خواندم. انتظار قلبی این بود که این قضیه از جانب شما مسکوت بماند. شاید زمان، همه چیز را روشن می کرد.

  آدم های زیادی را می شناسم که عمیقا در حال کپی برداری از شخصیت «مجازی» شما هستند. شخصیت جذابی که خصوصا در فرندفید فارسی، تاثیرات ماندگاری را سبب شده است.

 7. maryamss Says:

  با توجه به روندی که شما همیشه تو وبلاگتون دارید و تشویق کاربران فارسی زبان بر استفاده از سرویس های وب 2 میشه حدس زد که این تغییر رویه(یا تغییر پوسته به قول خوودتون) هم باز در همون راستاس(البته نه همه پستها) .حرف فرقی نکرده فقط روش عوض شده.اینکه شما دوست دارید همه(چه آی تی نویس چه مینیمال نویس چه روزانه نویس چه زرد نویس و…) ترقیب شن برای عضو شدن تو این سرویس ها.در هر صورت من یکی که این ورژن از مزیدی رو هم دوس دارم .کلی می خندیم :)))

 8. فرشاد Says:

  هر آدمی واسه خودش یه سری تغییراتی داره که ممکنه روی نوشته هاش تاثیر بزاره مث من!! به نظرم اتفاق خاصی نیوفتاده… آدم هر چی که دلش بخواد تو وبلاگش مینویسه با هر سبکی که حال و هواش رو داشته باشه… ما آدم ها تغییر میکنیم این اصن عجیب نیست

 9. hossein Says:

  سلام دکتر
  فقط می تونم بگم خوشحالم و دوست دارم.
  کلامتو خوب می شناسم وقتی این پستو خوندم woooow تو دلم یه جوری بود p:) وایییی مزیدی همون مزیدیههه
  امیدوارم اون نتیجه ای رو که می خواستی گرفته باشی اما تورو خدا دیگه این کارو با دل منه عاشق نکون(قهر میکنم دیگه تو وبلاگت نمیاما…)

  به امید پستای قدیمییییییییییییی…..

 10. narcislinux Says:

  یک هفته بود این وبلاگ رو دنبال میکردم
  ولی با توجه به مطالب قبلی ان وبلاگ که خوندم و مطالب جدید متوجه تغیرات شدم و با خوندم نظذات کامنت گذاران فهمیدم که ازمایشی در میان است
  و خیلی جالب بود !

 11. M4ndM Says:

  :))))
  منم خودمم نمیدونم عضو کدوم دسته هستم.گاهی الف و گاهی ب. اما آیا تنها راه تحول داش مشتی شدن بود و یا به عبارتی ایا صمیمیت در داش مشتی بودن و کوتاه نویسی خلاصه میشود ؟؟

 12. Endless Love Says:

  یک دروغ بزرگ :
  من دنیا را آنگونه دوست می دارم که تو دوست می داری!!
  (وبلاگستان را نیز!)

 13. کیوان Says:

  دکتر عزیز تو تمام این مدتی که وبلاگتونو دنبال میکنم اندازه این چند روز از گودر بیرون نیومده بودم که کامنت براتون بذارم .. اینهم ادای دین کوچکی است به همه چیزهایی که از شخص شما در تک تک پستهاتون آموختم ..

  فکر میکنم دیدن عنوان و فیلد 11 پست اخیرتون + پیشینه ذهنیی که همه ما از این وبلاگ داریم کمک بیشتری به فهم » حرفهاي گفته نشده بسيار در متن سفيد لابلاي خطوط » خواهد کرد .

  1-
  title unknown
  سپتامبر 25, 2008
  Filed in اجتماعی

  2-
  من عاشق عاشق شدنم
  سپتامبر 26, 2008
  Filed in متفرقه

  3-
  منتقدین
  سپتامبر 27, 2008
  Filed in متفرقه

  4-
  كوروش والا
  سپتامبر 27, 2008
  Filed in متفرقه

  5-
  چه خوشگل شدی امشب
  سپتامبر 28, 2008
  Filed in متفرقه

  6-
  چت‌رومهای یاهو باز شدند
  سپتامبر 29, 2008
  Filed in فرندفید

  7-
  كامنت وارده
  سپتامبر 29, 2008
  Filed in وب 2

  8-
  گودر 500 تا ؛ نبود؟
  سپتامبر 30, 2008
  Filed in گوگل

  9-
  كامنت وارده-2
  اکتبر 1, 2008
  Filed in فرندفید

  10-
  توییترچیست و چرا؟ : مقدمه‌ای بر پدیده كوته‌نویسی و بررسی ابعاد تاثيرات مفيد و مضر آن بر روند كلی وبلاگستان فارسی
  اکتبر 1, 2008
  Filed in توییتر

  11-
  تحلیل 20 روزه
  اکتبر 1, 2008
  Filed in وب 2

  مثل همیشه موفق باشید ..

 14. توجه توجه Says:

  ولی دکتر جون من هنوز درست مطلبو نگرفتم میشه واضح تر و روان تر توضیح بدی هدفت چی بو چی کار کردی و به کجا رسیدی؟!!
  اون پستا سکوتت این که همه رو گذاشتی سر کار
  در آخر یه چی میگم ناراحت نشو خودتو به یه روانپزشک نشون بده چون خودتم نمی دونی اینوری هستی یا اونوری
  همون اولم که پستای خفن در مورد آی تی و وب2 می دادی مشخص بود علاقه ی شدیدی به مینیمال نویسی داری و توی کارت جدی و البته حرفه ای نیستی (یه نگاه به لینکدونیت بنداز)
  خلاصه اینکه دوستانه بهت میگم تکلیف خودتو مشخص کن.


 15. دسته بندی ها رو خیلی خوب گفتی!
  من از همین تریبون استفاده میکنم و میگم که مزیدی میخورد و می آشامد، شبها می خوابد دستشویی هم میرود و بعضا آروغ هم میزند! هُوَ بشرٌ مِثلُنا!
  یک وبلاگ مثل یک دنیا میمونه! تو پره از حیوانات و انسانها، چیزهایی که شما دوست دارید و چیزهایی که دوست ندارید. وجود چیزهایی که دوست ندارید دلیلی بر دیوانگی خدا نیست!!
  کسایی که معترض هستن احتمالا به وقتی در حال تصمیم گیری پیش خودشون هستن میگن : برم «وب2» رو بخونم! و کسایی که موافق هستن با خودشون میگن : برم «مزیدی» رو بخونم! وب2 = مزیدی آی تی نویس و مزیدی = مزیدی

 16. . Says:

  حسین مزیدی میدونی چیه؟! تو جوگیر شدی فک می کنی حالا که 4 تا سرویس وب دویی امتحان کردی هر کاری تو این فضا کنی درستش همونه!
  شما اگه دوست داشتی واسه دل خودت بنویسی دفترهای سال های پیش بهترین جا بود اما تو داری اینجا می نویسی و مسئولی و حق نداشتی با کسی اینجوری بازی کنی…
  توقع داشتی چی کسی که عاشقه یا کسی که متال بازه یا کسی که واسه سرگرمی میا نت بیاد مطالبه تورو بخونه نه داداش توهم زدی تو در مورد وب 2 می نوشتی کارتو باید تخصصی ادامه میدادی چون مخاطبت تخصصی بودن.
  مشکل اینجاست که تو عاشق آی تی نیستی و از ظن خودت داری به وب 2 نگاه می کنی
  و همش به این بر می کرده که رشته تخصصی تو آی تی نیست و شمایی که خودتو می شناختی نباید از همون اول تو کار ما دخالت می کردی!!!
  نتیجه این میشه که آقا وسط کار یادش می افته اگه جامعه شناس هم بود بد نبود!!!!!
  بله! دکتر مزیدی!

 17. آسمان Says:

  loool
  دکتر آی تی مون خراب شده میای درستش کنی؟!

 18. navid4d Says:

  سلام
  مزیدی جان شما رو دعوت به عضویت در رنک هانتر در گروه شماره طلایی میکنم .
  http://rankhunter.wordpress.com/golden-group/

  امیدورام به جمع ما بپیوندی 🙂

 19. یک دخمل Says:

  دم شما گرم! 🙂

 20. امید Says:

  ببین دکتر جون حق با شماست این گزینه برای شما بازه که هر طور میخواهی بنویسی ولی خودت بهتر از من میدونی که مخاطب وبلاگت خاصه کسی که دنبال جوکه نمی یاد وبلاگت را ببینه کسی میاد این وبلاگ را می خونه یا اینکه خوراکش را مشترک میشه که دنبال کننده خبر های ای تی هست.
  اخه خودت قضاوت کن اسم وبلاگت چیه اسم وبلاگ وب 2 است نه روزنوشت های مزیدی؟
  به نظر من این مطالب که این چند وقته نوشتی جاش تو وبلاک نبود و اگه این ها را تو فر فر نشر میدادی بهتر نبود؟
  ….

 21. مرحوم بچه‌مخفي Says:

  پس بالاخره از جلد پوري اومدي بيرون 😀

 22. rezab Says:

  شاید به عنوان یک شخصیت مطرح تو وبلاگستان مزیدی شناخته شده بلاخره. و البته با تلاش زیاد. این مهم را هم میتونیم همانطور که در این پست به کررات اشاره شد با جستجوی اندکی در فرفر و سرچ حرف «مزیدی» آگاه شد.
  در مورد این کار…
  1.به انواع تغییر برای تنوع
  2.برداشت محصولی از «مزیدی» در روزی که او از یادها برود
  3.ایجاد محیط شاید صمیمی برای بررسی رویکرد کاربران
  4.تغییر عمده ای که شاید افراد محبوب و مشهور از آن ترس داشته باشند. و کمتر فر شهره ای را میبینیم که شاید متناقض با خاست اصلی مشتریانش عمل کند باشد…
  5 6 7 …


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: