نیاز به همفکری شما داریم: لطفا کمک کنید

نوامبر 30, 2008

وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی هر دو از مظاهر وب ۲ هستند.به مرور زمان و با محبوبیت روزافزون شبکه های اجتماعی ٬ وبلاگها و بخصوص سرویسهای ارائه دهنده وبلاگی به سمت استفاده از خصوصیات شبکه های اجتماعی گرایش پیدا کردند. در راس انها می توان به دو سرویس وردپرس.کام و بلاگر اشاره کرد.

ساختار حاکم بر شبکه های اجتماعی به گونه ای است که هرچه شبکه ای که شما در ان عضو هستید از نظر کمیت و کیفیت ارتقا پیدا کند٬ پتانسیلهای شما بعنوان عضوی از ان شبکه افزایش خواهد یافت.این که شما چگونه این پتانسیلها را به فعل برسانید بستگی به شخص خود شما دارد اما این یکی از مهمترین دلایلی است که اکثر اعضاء یک شبکه ناخودآگاه سعی می کنند ان شبکه را از نظر کمیت و کیفیت ارتقا دهند.

وردپرس نیز ساختاری شبکه مانند دارد.

اگر فعالیتهای گذشته من در سرویسهای وب و شبکه های اجتماعی مختلف را دنبال کرده باشید حتما بخاطر دارید که همیشه بدنبال گسترش کمی و کیفی شبکه هایی که در ان عضو می باشم، بوده و هستم. مثل:توییتر٬ فیس بوک٬ فرندفید٬ واکوپا و….

با توجه به این که وبلاگ نویسی همیشه در راس علایق من بوده است به همین دلیل  تلاش داشتم تا شبکه وبلاگ نویسی مورد علاقه خود را –که وردپرس هست- گسترش دهم.

اکنون تعداد وبلاگهایی که بر روی وردپرس.کام میزبانی می شوند به عدد ۵ میلیون وبلاگ نزدیک شده است. چند روز دیگر نسخه جدید نرم افزار وردپرس (2,7 ) منتشر خواهد شد. آمارها نشان می دهند نسخه 2,6 وردپرس بیش از ۳ میلیون بار دانلود شده است. احتمالا این رقم در نسخه جدید نیز افزایش خواهد یافت. تجربه روال گذشته نشان می دهد که تغییراتی که در نرم افزار وردپرس داده می شود به مدت کوتاهی به سرویس وردپرس.کام نیز وارد خواهد شد. به همین دلیل دور از ذهن نیست اگر مدتی بعد نسخه 2,7 وردپرس را بر روی تمامی وبلاگهای وردپرس.کام مشاهده کنیم.کسانی که نیم نگاهی به نسخه جدید انداخته اند می دانند که چه تغییرات فراوان و جذابی در ان اعمال شده است.

با توجه به موارد گفته شده در بالا به مناسبت ارايه نسخه جدید وردپرس و همچنین ۵ میلیونی شدن وبلاگهای وردپرس.کام پیشنهادی دارم:

طی یک فعالیت گروهی در وبلاگستان از یک طرف سعی در شناساندن وردپرس به عنوان یک ابزار وبلاگ نویسی مدرن به وبلاگ نویسان فارسی نماییم و از طرف دیگر وبلاگ نویسان خوب بسیاری را که در سرتاسر وبلاگستان پراکنده اند به سمت استفاده از وردپرس.کام «تشویق» نماییم.

حال سوال من این است:

راهکارهای شما برای اجرایی کردن این پیشنهاد چیست؟

Advertisements

21 Responses to “نیاز به همفکری شما داریم: لطفا کمک کنید”


 1. با سلام من یکی از دوستداران شما هستم . من رابطه ام با وب 2 خوبه چندتا مطلب هم نوشتم مثلا:

  http://osyangar.wordpress.com/2008/10/19/%D9%85%D8%AD%DB%8C%D8%B7-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88%D8%A8-20-%D9%88-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%B9%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1/

  اگر تمایل دارید می تونیم با هم همکاری کنیم.

 2. negboy Says:

  دکتر جان من با این وردپرس مشکل دارم ! الان دامینم رو هواست حس و حال گرفتن هاست هم ندارم دو تا مشکل هست که نمی ذاره باهاش حال کنم:
  1.نمیشه با قالب ور روفت و یکم فارسیش کرد. 2.نمیشه دامین رو روش انداخت.
  اگر من اشتباه می کنم لطفا بگو. و اگر راه حلی داره بازم بگو.
  ممنون.


 3. به خاطر همین چیزاست که دوست دارم.من عاشق کارای گروهی هستم همین الانم ایده هایی دارم ولی باید بیشتر روش فکر کنم.

 4. behtarnevisi Says:

  من اصولا چون مترجم و مولف هستم، جوابی که چند وقت پیش برای این سوال پیدا کردم این بود که مرجع خوبی برای وردپرس بنویسم یا ترجمه کنم. در هر حال چون با وردپرس زیاد کار نکردم، ترجیح دادم یک یا دو نفر از کسایی که خیلی تو وردپرس وارد هستن رو پیدا کنم و این کتاب رو به صورت گروهی تهیه کنیم. تا الان موفق نشدم این یک یا دو نفر رو پیدا کنم. حالا اگه از این تریبون بشه همکارای مورد نظرم رو پیدا کنم خوبه (:
  info@khorramirad.com

 5. روان Says:

  من پام یه چیزی بنویسم

 6. URCHIN7PC / اورچین هفت Says:

  lن تا جای که می تونستم وردپرس رو به دیگران پیشنهادکردم و خواهم کرد تا دیگر دوستان طمع خوش بلاگ نویسی رو با وردپرس بچشند
  ……
  کی گفته نمی شه دامین روش نصب کرد؟؟؟
  راستی دکتر جان چرا یه دامین نصب نمی کنی! یا! بهتر هم چرا وردپرس دات اورگ نمی ری تا ما هم پشت سرت هجرت کنیم!


 7. راحتی کار با داشبورد
  آپدیت بودن
  تعداد زیاد پلاگین ها
  سادگی نصب سیستم
  فارسی نویسی ، تاریخ شمسی ، سیستم مدیریت فارسی
  سرعت عملکرد در همه قسمت ها
  و…
  سیستم وردپرس به اندازه کافی کارا و قوی هست که تمام نیازهای وبلاگ نویسان را پوشش دهد.
  به نظر من اگر تمام وبلاگ نویسانی که از این سیستم استفاده می کنند، حداقل یک پست وبلاگشونو به معرفی وردپرس ، مزایا و کارکردهاش تخصیص بدهند گرچه حق مطلب ادا نخواهد شد ولی مؤثر خواهد بود…


 8. موافقم
  شايد يه راهش اينه كه توي فيس بوك هر وبلاگي بيياد يه پيج بسازه و از اونا همديگه رو ساپورت كنن
  مي دونم چند نفر اين كار رو كردن اما به اندازه كافي نيست

 9. pejman Says:

  مزیدی گرامی

  من بر روی هاست شخصیم از بلاگراستفاده می کنم اما حال می خواهم به وردپرس منتقل شوم چون با اینکه عاشق گوگل هستم ولی بلاگر واقعا امکاناتش ضعیفه بر روی دومین شخصی. مشکل من اینست که لیکنهای مربوط به وردپرس به زبان فارسی پخش و پلا هستند و وبسایت وردپرس فارسی هم همه رو پوشش نمی دهد و من نیاز به راهنما و مقالات آسان دارم

  از سویی بسیار مهمتر نحوه انتقال اطلاعات از سرویس بلاگر و ام تی به سوی وردپرس هست. به نظرم اگر بچه های آی تی نویس که وردپرس کار هستند، مقالات متعدد و یا دسته جمعی تر و تمیز بنویسند که چطور می شود از سیستم بلاگر روی دومین به سیستم وردپرس روی دومین آمد و چطور می شود مقالات قبلا منتشر شده رو به سیستم جدید منتقل کرد،من به شخصه درنگی در انتقال نمی کنم.

  نکته ای دیگر کمک به وبلاگرهای سرشناس است که بتوانند با کمک بچه های وردپرس باز به سیستم وردپرس بیایند. این تشویقی می شود برای خوانندگان این وبلاگرها که از وردپرس استفاده کنند.

 10. محمد Says:

  به شخصه می ترسم به تازه کارها وردپرس رو معرفی کنم، چون دنگ و فنگ داره و در واقع دردسر خودمو زیاد می کنم.
  متاسفانه اکثر افراد هم می خوان یکسره راه رو بهشون نشون بدی و خودشون نمی رن کشف کنند و تا ابد وابسته و آویزون می مونند و ما رو هم به غلط کردن می اندازن

 11. کیوان Says:

  منم از پیشنهاد کردن وردپرس خسته شدم… هیچکس حاضر نیست چیز جدید استفاده کنه، بعضیا که هنوز فقط با 360 کار می کنن.

 12. glimpser Says:

  پدرجان تو بیا یک راه حل پیدا کن که یک بلاگ 360 یاهو را که بیشتر از 600 تا پست داره چطوری همراه باعکس هاش میشه به وردپرس منتقل کرد من میشم اولین مشتری این نوشته

 13. glimpser Says:

  در ادامه کامنت بالا خدمتتون عرض کنم برای انتقال از سرویس های وطنی به وردپرس هزار جور روش و ابزار وجود داره ولی برای 360 هیچ چیزی که جواب گو باشه وجود نداره حالا هی حلقتون را پاره کنید که ای ملت بیایید وردپرس
  http://blog.360.yahoo.com/glimpserr


 14. مردی بیا من برات مشتری دارم. ببینم چقدر حاضری در راه وردپرس جانفشانی و وقت‌فشانی کنید. بهت ایمیل می‌زنم.


 15. سلام دوست عزیز
  ایجاد یک لینک باکس برای فعالان داخلی ورد پرس می تونه مفید باشه.. در واقع با بالا بردن بازدیدها علاقه مندان به وردپرس نیز زیاد می شن

  من عاشق ورد پرس هستم..
  http://farsang.wordpress.com
  وبگاه فرسنگ

 16. کورش Says:

  اگه اینقدر این چیزا براتون اهمیت داره، اگه دوست داری شبکه های اجتماعی رو گسترش بدی، مطمئن باش با تشویق و ترغیب خالی نمیشه مخ مردمو پر کرد. اینکه وردپرس 5 میلیون کاربر داره دلیل خوبی نیست. بلاگفا هم کلی کاربر داره ولی مگه همشون فعال هستن؟ اونم به همین صورت.
  بیا و یه کاری کن، یه موسسه تاسیس می کنی، مثل بنیاد های غیرانتفاعی که توش از چنتا از دوستات کمک بگیری و اونجا هر روز محصولات جدید، سایتای جدید و… رو معرفی کن. به کسانی که مشکل دارن کمک کن، برای مردم خدمات ارائه بده: مثلا براشون وردپرس رو نصب کن و امکانات مد نظرت رو بذار روش تا بالاخره استفاده کنن، اومدنشون رو تسهیل کن.


 17. با سلام، من بدلیل تجربه شخصی که داشته ام ، با ایده تون موافقم و فکر میکنم توضیح و تفسیر امکانات ورد پرس می تونه ، به جذب دوستای دیگه مون کمک کنه . تا امروز که این وبلاگ را روی وردپرس راه اندازی کرده ام ، تجربه شروع وبلاگ را در چند سرویس دهنده دیگر داشته ام و متاسفانه همگی قبل از رسیدن به یکماه من را زده کردند و آنها را ادامه ندادم . اما این بار بدلیل سادگی و در عین حال کامل بودن محیط کاری ، دارم از وبلاگ نویسی ام لذت میبرم. ( با سپاس فراوان از صادق جم عزیز که وردپرس را بمن معرفی کرد.)


 18. یه بازی وبلاگی راه بنداز تو وردپرسی ها که نظرشون رو در مورد وردپرس تو یه جمله بگن!

 19. sinac Says:

  سلام بر دکتر گرام٬ دکتر جان خیلی از وبلاگ نویسان وطنی تعصب خاصی روی سرویس مورد استفاد خودشون دارن٬ مثلا همین چند وقت پیش…
  رفته بودم نمایشگاه elecomp و بطور اتفاقی قرفه BlogSky رو دیدم. رفتم جلو بعد از خوش و بش و صحبت درباره بلاگ اسکای که 15 دقیقه طول کشید و دیگه با هم رفیق شده بودیم یه دفه از دهنم پرید نظرتون درباره وردپرس.کام چیه٬ فکر می‌کنی چه اتفاقی افتاد؟!؟!
  گفت که وردپرسی هستی؟ گفتم آره
  یدفه دیدم هرچی فحشه داره بهم می‌ده!
  «بنده نیز امر فرمودم تا دوستان همراهم کمی آن بلاگ‌اسکایی را مورد نوازش قرار دهند!»
  دکتر جان سرتو درد نیارم مردم اومدن ما رو جدا کردن و ما هم با تلخی از نمایشگاه رفتیم بیرون.
  آخه وقتی مدیران بلاگ‌اسکای و بلاگفا و… سطح فرهنگی و تعامل سرشون نمیشه شما از ما چه انتظاری دارید که کاربرانشون رو به راه مستقیم هدایت کنیم؟

 20. aaaascii Says:

  salam man ham host daram ham domain be man komak konid delam mikhad ba world press ye belog v site bara khodam dashe basham mamnon

 21. Kazar Says:

  از وقتی که به ورد پرس اومدم ، به دوستام که تو سرویس های دیگه وبلاگ داشتن پیشنهاد مهاجرت به وردپرس رو دادم ، اما متاسفانه چون در باره ورد پرس اطلاعات کافی ندارن ، ترجیح میدن مهاجرت نکنن .
  به نظر من از کسانی که به ورد پرس (دات کام) آشنایی کامل دارند درخواست کنیم که تو یه وبلاگی ، وبسایتی یا هر چیز دیگه توضیحاتی کامل درباره ورد پرس (معررفی ، برتری ها ، طرز کار ، و . . . ) بدهند .
  با این کار کاربران با وردپرس آشنایی بیشتری پیدا میکنن و به وردپرس مهاجرت میکنند . خب ،اصولا وردپرس هم گسترش پیدا میکنه .

  نظر شما چیه ؟


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: